שתלים דנטליים או השתלת שיניים - אמצעי או מטרה?

משתלים דנטליים או בשמם הנפוץ "שתלים", הפכו לדרך טיפול מקובלת מאוד בימינו, ובמקרים מסויימים אפילו למטרה טיפולית. אנשים מחפשים "להשתיל שיניים", מרפאות מפרסמות "השתלות שיניים" וכולם חושבים שמה שהם מכניסים לגוף שלהם הוא אם לא יותר טוב משן אמיתית אז לפחות כמו מה שקיבלנו מאמא טבע. מטופלים רבים אומרים (בין אם בצחוק ובין אם ברצינות) "למה לטפל בשיניים, בוא נעקור ונשים שתלים בכל הפה" מתוך מחשבה ששתל שהוכנס לפה ישאר שם לעד, ולא יזדקק לאותם הטיפולים (המתסכלים לפעמים) שנאלץ לעבור עם השיניים. אך האם זה באמת המצב? האם כדאי לנו להפתר וכמה שיותר מהר מהשיניים שנולדנו איתם ולעבור לשתלים? האם באמת שתלים לא זקוקים לשום טיפול וחיים איתם עד גיל 120? אצל מי כדאי לבצע את ההשתלה? ומה לחפש כשזקוקים להשלים שיניים חסרות?

לקביעת פגישת יעוץ והיכרות - 1700-709597

כמה עובדות חשובות על שתלים


בריאות ושתלים

לכל פעולה שרופא מבצע בגופנו, הגוף מייצר תגובה. ברוב המקרים התגובה היא תגובה צפויה ובעיקר רצויה. אולם לאיטים, הגוף מגיב לא כמו שהרופא תכנן ותוצאת הטיפול היא לא כמו שקיווינו. לפני שפונים לביצוע השתלות, חייבים לשקול מגוון גורמים כשהחשוב ביותר הוא בריאותנו הכללית. מחלות כגון סוכרת, אוסטאופורוזיס, או נטילת תרופות שונות עלולים להגביר את הסיכון למטופל (לבריאותו הכללית ולהצלחה של ההשתלה). ולכן אם בריאותכם אינה מאפשרת, אל תחפשו מישהו שיסכים בכל זאת לנתח אלא תחפשו דרך שמתאימה ביותר לכם

שתלים - אמצעי ולא מטרה

המטרות העיקריות של שיקום פה הן לספק למטופלים פונקציה ואסתטיקה ראויים. לא לכל שיקום דרושים בהכרח שתלים, וישנם מקרים בהם ניתן לוותר עליהם כלל. ואם כבר מתכננים שתלים, אז ישנה חשיבות גבוהה למיקומים שלהם לזויות שלהם כדי שישמשו אותנו היטב בשלב של השיקום.

מומחה בהשתלות - יש חיה כזאת?

מומחה להשתלות זה מושג שהומצא על ידי רופאי השיניים ואין דבר כזה במציאות. מומחיות משמעותה תכנית לימודים אקדמית נוספת בת מספר שנים שעובר רופא השיניים בתחום מסויים ועומד בבחינות מומחיות. נכון להיום אין במדינת ישראל תחום התמחות בשתלים דנטליים.
אז מי בכל זאת עדיף שיבצע את ההשתלות?
ישנם לא מעט רופאי שיניים כלליים אשר מבצעים השתלות בצורה מקצועית מאוד. אולם ההמלצה שלנו, היא לפנות למומחה לכירורגיית פה ולסת או למומחה למחלות חניכיים. העדיפות של מומחה היא שבמקרה של סיבוך או כשלון (שקורים לצערנו) המומחה ידע לנהל את המקרה באופן הטוב ביותר.

מאיפה מתחילים?תכנון הטיפול

תכנון השלב הכירורגי, יתבצע בעיקר על ידי הרופא המשקם. המשקם חייב לקבוע איזה סוג של שיקום המטופל עתיד לקבל, היכן ואיך למקם את השתלים. שתלים לא ממקמים "איפה שאפשר" אלא "איפה שצריך"!

כמה זמן יקח עד שאקבל שיניים קבועות?

שתל שהוכנס לגוף, חייב לעבור תהליך של קליטה - שבו העצם "נסגרת" על התבריגים של השתל ו"מקבעת" אותו במקומו. העמסה לפני קליטה של השתל, עלולה להעלות את הסיכון לכשלון
תקשורת עם הרופא המטפל

תהליך ההשתלה אינו מסתיים בניתוח של הכנסת השתלים. תקשורת בין הרופא המשתיל והמשקם חשובה גם בזמן שלאחר ההשתלה וגם לאחר השיקום. גילוי של סימנים מוקדמים של דלקת, עשויים להפחית סיכויי כשלון.

פרסומות

לפני שפונים לטיפול דנטלי בכלל וטיפול באמצעות שתלים בפרט, תבדקו, תחקרו, תשאלו שאלות, תתיעצו ותקבלו כמה תכניות טיפול ממספר מרפאות. פרסום אולי טוב, אבל לא תמיד הדברים ורודים כמו שהם נראיםשן או שתל?

התשובה די ברורה. הכלל תמיד צריך להיות לנסות להציל את השן. שתל עם כל יתרונותיו, לעולם לא יתנהג או ירגיש בתוך הפה כמו שן טבעית, וכל סיבוך בשתל יהיה בעל משמעות קלינית קשה הרבה יותר וסיכויי ריפוי נמוכים הרבה יותר. מצד שני, אנחנו לא חיים בעולם אידיאלי, ולצערנו ישנה משמעות לעלות כלכלית. הרופא תמיד צריך לשקול ביחד עם המטופל את המשמעויות של נסיון להצלת השן, את סיכויי ההצלחה ורק לאחר מכן המטופל יצטרך לקבל החלטה.
זכרו - השליטה בידיכם!

יש לכם עוד שאלות? אתם מוזמנים להפנות אותן לצוות המרפאה שלנו ולקבל את כל המידע הדרוש, בקצב שלכם!

ככה תצרו איתנו קשר
וככה תמצאו אותנו